Teacher of the Year Finalists Named

The 2019 District/Charter Teachers of the Year

They instruct just about every subject at every level from elementary to middle to high school. They are specialists in math, science, library media, language arts and government.  They are the 20 Delaware teachers nominated by those who know them best named and they are finalists to be named Delaware’s 2019 State Teacher of the Year.

Selected from among the 9,000 public school teachers in the state, the candidates were nominated by their districts or the Delaware Charter School Network based on “their ability to inspire students with a love of learning, demonstration of professional traits and devotion to teaching.” 

According to the Department of Education, these teachers are “already leaders among the colleagues in their buildings, each now has assumed a role representing educators in their districts or the charter network.”

In October, one will take over the state title from 2018 Delaware Teacher of the Year Jinni Forcucci, an English language arts teacher at Sussex Technical School District’s Sussex Technical High School.

The 2019 District/Charter Teachers of the Year and their schools: 

Appoquinimink: Sara Anderson, Cedar Lane Elementary, grade 5 inclusion

Brandywine: Bonnie Yurkanin, Claymont Elementary, library media

Caesar Rodney: Ashlee Upp, Allen Frear Elementary, grade 3

Cape Henlopen: Robert Harrod, Cape Henlopen High, grade 9 biology

Capital: Joseph Fuller, Dover High, Intensive Learning Center math/science

Christina: Jennifer Montanez, Etta J. Wilson Elementary, grade 5

Colonial: Mark McKenzie, William Penn High, Grades 11-12 chemistry

Delmar: Michelle Howard, Delmar High, Grades 9-12 physical science/chemistry

Indian River: Courtney White, North Georgetown Elementary, grade 5

Lake Forest: Sara Bushey, Lake Forest North Elementary, grade 3

Laurel: Carly Carrier, Laurel Middle, grade 6 science

Milford: Veronica Evans, Milford Senior High, grades 10-12 U.S. government and politics/social studies

New Castle County Vo-Tech: Lindsay Hoeschel, Howard High School of Technology, grade 11 English language arts

POLYTECH: David Watson, POLYTECH High, engineering/calculus/physics

Red Clay Consolidated: Lia Zucchino, Evan G. Shortlidge Academy, grade 2

Seaford: Dana Bowe, West Seaford Elementary, K-2 special education

Smyrna: Virginia Hoye, Clayton Intermediate, grade 5 English language arts/social studies

Sussex Tech: Anthony Natoli, Sussex Technical High, grades 9 and 11 English language arts

Woodbridge:  Heather Kerrick, Woodbridge Early Childhood Education Center, grade 1 reading/social studies

Charter Network: Thomas Becker, MOT Charter High, grades 9-12 math

  • Share on Facebook
  • Share on Twitter
  • Share on Google Plus
  • Share on Pinterest
  • Share on LinkedIn

About the Contributor

TSD

TSD: Delaware’s best take on events, community and local life

Leave a Comment